MENU

OMÜ GSF Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Mezuniyet Sergisi
15 Mayıs 2018 - 14:00
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri tarafından açılan yıl sonu sergisi büyük ilgi gördü.

Samsun’da OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü 4. sınıf öğrencileri yıl sonu sergisi düzenledi.

Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Galerisi'nde açılışı gerçekleştirilen sergiye; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Sergide 17 öğrencinin tasarladığı 55 grafik tasarım ürünü ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Serginin açılış töreninde konuşan Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Tomak, İlhan Bilge’nin "Sanatçı mısınız tasarımcı mı?" makalesinden alıntı yaparak başladığı sözlerine şöyle devam etti: "Tasarımcının da özgürlüğe ihtiyacı vardır ama bu sanatçınınkine benzemez. Ona, aynı konuda çalışan tasarımcılara verilen konu verilir, aynı sınırlar çizilir ve farklı bir şey üretmesi istenir. Tasarımcının yaptığı, mayın tarlasında yürümek gibidir. Bu tarladan mayına basmadan -verili sınırları çiğnemeden- geçmek kolay değildir ama ondan beklenen biraz daha fazlasıdır; yürümesi değil, dans etmesi ve dansıyla izleyicileri etkilemesi istenmektedir. Ve elbette izleyici, sahnenin altında mayın olduğunu hiçbir şekilde hissetmemelidir (Bu, dansı çok sıkıcı bir gösteriye dönüştürür). Tasarımcı çalışmaya başlarken tüm mayınların yerlerini bilmelidir. Önce gereksiz mayınları kaldırmak için işverenlerle tartışacak, sonra, kalan mayınlara basmayacağı bir koreografi tasarlayacaktır. Ve öyle dans edecektir ki mayınları oraya koyanlar bile onların varlığını unutacak, sahnedekinin bir sanatçı olduğunu, o mayınlar orada olmasaydı bile zaten öyle dans edeceğini düşüneceklerdir." Prof. Tomak sözlerini "Ben öğrencilerime mesleki yaşantılarında başarılar diliyor ve hepinize saygılar sunuyorum" diyerek bitirdi. 

Kurdeleyi keserek sergiyi açan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz ise katılımlarından dolayı öğretim üyelerine teşekkür ederek serginin hayırlı olmasını diledi.

Sergi, 25 Mayıs’a kadar gezilebilecek.

 

Güncelleme: Çar, 16/05/2018 - 20:28

AddThis Sharing Buttons