MENU

OMÜ Gençlik ve AGH Ofisimiz “Falcon Fest”e Damgasını Vurdu

23 Mayıs 2017 - 13:34

Paylaş

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Uluslararası İlişkiler Birimi ile Gençlik ve Avrupa Gönüllü Hizmeti Ofisi’nin (AGH) iş birliği kapsamında Türkiye'nin ilk ve tek Ekstrem Spor Festivali "Falcon Fest", 16 – 19 Mayıs tarihleri arasında, Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu'nda yapıldı. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları dolayısıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından bu tarihlerde düzenlenen festivalde, BASE jump (paraşütle serbest atlayış), slackline ve highline (yüksekte ip üstünde yürüme), kaya tırmanışı, kano ile paramotor gibi 5 ekstrem spor dalında etkinlikler düzenlendi.

Gençlik ve Avrupa Gönüllü Hizmeti Ofisi’nin Büyükşehir Belediyesi ile yaptığı iş birliği doğrultusunda OMÜ Gençlik Koordinatörü Nazan Şimşek ve 10 öğrencimiz festival boyunca alanda aktif olarak görev aldılar. Festivalin ikinci gününde BASE jump sporcuları ve AFAD eşliğinde zirveye kadar tırmanan OMÜ ekibi, dil desteğinin yanı sıra sosyal anlamda da sporcularla yakın temasta bulundu. OMÜ ekibi, ayrıca Samsun ve çevresi ile üniversitemiz hakkında konuk sporcu ve izleyicileri bilgilendirdi. Festivalin ikinci gecesini hareketlendiren OMÜ Rock Topluluğu’nun organize ettiği orkestra ise katılımcılara coşkulu anlar yaşattı.

19 Ülkeden 25 sporcu

Festival boyunca, 19 ülkeden gelen 25 sporcunun gösterileri görülmeye değerdi. BASE jump (serbest atlayış) sporcuları, 324 metreden kendilerini boşluğa bıraktı. İngiliz sporcu Jediah Doohan, ip üzerinde, kendi yaptığı hamakta 200 metre yükseklikte 100 saat kalarak  "dünya ip üstünde en uzun süre kalma" rekoru kırdı. İngiliz sporcu Sarah Rixham da 224 metre olan dünya rekorunu kırmak üzere 250 metrelik "ip üzerinde en uzun yürüyüş" dünya rekoru denemesi gerçekleştirdi. Kano ekibi ve motorlu yamaç paraşütçülerinin Kanyon üzerindeki gösterileri de Samsun’da uzun süre konuşulmaya devam edecek.

19 Mayıs akşamı, Bayraktepe Tesisleri’nde verilen yemek sırasında konuk sporculara ve OMÜ ekibine teşekkürlerini ve hediyelerini sunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Turan Çakır ve Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, festivali önümüzdeki senelerde daha geniş bir katılımla sürdürmek istediklerini belirttiler.

Gençlik Koordinatörlüğü ile etkinliğin karar aşamasından bu yana iletişimde olan Samsun Büyükşehir Belediyesi AR-GE Birimi sorumlusu Ramazan Aydın, OMÜ ekibine teşekkürlerini sunarak etkinliği gelecek yıllarda üniversiteyle birlikte daha geniş kapsamlı olarak yürütmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Farklı ülkelerden gelerek BASE jump yapan sporcular, ayrılırken Şahinkaya Kanyonu'nun bulunmaz bir atlama noktası olduğunu, her yıl burada atlayış yapmak istediklerini ifade ettiler. Gençlik Koordinatörlüğüyle birlikte faaliyet yürüten ve OMÜ’lü öğrencilerden oluşan EVS Samsun gönüllü grubu da yaşadıkları tecrübeyi ‘inanılmaz’ olarak nitelerken veda anında gerek konuk sporcular gerekse OMÜ ekibi duygulu anlar yaşadı ve karşılıklı tekrar görüşme sözleri verildi.

Gelecek ziyaretlerinde OMÜ’yü ve Gençlik Koordinatörlüğünü de ziyaret etme sözü veren konuk sporcular Gençlik Ofisi ekibine, diğer ziyaret ettikleri birçok yerin aksine, kendilerini evlerindeki gibi hissetme şansı verdikleri için ayrıca teşekkür ederek bütün ekibi kendi ülkelerine davet ettiler.

Son Güncelleme: 23 Mayıs, 2017 - 13:34