MENU

OMÜ Dereceye Giren Öğrencilerini Taçlandırdı
Pt, 17/06/2019 - 17:11
A+ A-

 

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) başarılarıyla ön plana çıkan, dereceye giren öğrencilerin mezuniyet töreni, Öğrenci Sosyal Yaşam Merkezinde gerçekleşti.

Törene; Vali Vekili Hasan Öztürk, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Kuran, Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz ve Prof. Dr. Vedat Ceyhan, fakülte dekanları, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Onur Bekiroğlu, meslek yüksekokulları müdürleri, akademisyenler, aileler, fakülte ve bölümlerde dereceye giren öğrenciler ve aileleri katıldı.

Dereceye giren öğrencileri temsilen söz alan Tıp Fakültesi birincisi Samet Çetin "Hekimlik demek, uykusuz geceler, yemek yemeye vaktinizin olmaması, kendinizi bir anda kaosun ortasında bulabilmeniz, hastanenin eviniz olması, yorucu nöbetler demek. Ama bütün bunlara değen; tedavi ettiğiniz, ağrısını dindirdiğiniz hastalarınızın size minnettar olması, gözlerindeki en içten gülümsemesiyle size teşekkür etmesidir. Yaptığı işten bu kadar güzel ve değerli bir karşılık alan başka meslek yoktur sanırım. Biliyorum ki hayat bizler için hiçbir zaman kolaylaşmayacak, sadece buna alışacağız. En başta bu süreçte yanımda olan, beni destekleyen aileme ve tecrübe, bilgi ve birikimleri ile beni ve meslektaşlarımı mesleki bilgiler ile donatan hocalarıma teşekkürlerimi sunarım. Eğitim-araştırma, bilgi ve teknoloji üretme, proje geliştirme çıtasını her geçen gün yükselten ve önemli çalışmalara imza atan Üniversiteme müteşekkirim. Mezuniyetimizin;19 Mayıs 1919’un 100. yılında Millî Mücadele ateşinin yakıldığı Samsun’da ve bu büyük tarihsel mirası, adında hakkıyla taşıyan ve mezunu olmaktan gurur duyduğum OMÜ'de tecelli etmesi bizler için ayrıca gurur kaynağı olmuştur.” şeklinde konuştu.

"100. yılda OMÜ'den mezun olma gururunu hep yaşayacaksınız"

Duyduğu mutluluğu ifade eden Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ise törene dair "OMÜ ailesinin bu mutlu gününde hep birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu ifade ederken katılımınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. 2018-2019 mezuniyet töreninin 19 Mayıs 1919’un 100. yılında kutlanıyor olması bu mutluluğumuzu daha da arttırmıştır. Sevgili gençler kurtuluş meşalesinin yakıldığı günün adını taşıyan OMÜ'den 100. yılda mezun olmak şerefine sahip olduğunuz için şanslısınız. 100. yıl mezunu olarak hayatınız boyunca unutamayacağınız ve gurur duyacağınız bir gün yaşıyorsunuz. Bu haklı gururun, sizlere ilave sorumluluk yüklediğini unutmamalısınız. Mustafa Kemal Atatürk’ün, işgal edilmiş olan İstanbul’dan vize alarak çıkabildiği zor bir dönemde 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak başlattığı ve kurtuluş meşalesini yaktığı o günleri çok iyi bilmeniz ve o günün kahramanlarını unutmamanız lazım. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yol arkadaşları ve bütün kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyorum." sözlerine yer verdi.

“Eğitimli insan toplumların en büyük gücüdür”

Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüyle eğitimin önemini vurgulayan Rektör Bilgiç sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Eğitimli insan toplumların en büyük gücüdür. Bu gücün farkında olan Türkiye de insan kaynağından daha verimli ve etkin yararlanabilmek için eğitime önemli yatırımlar yapmaktadır. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ‘Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatır ya da milleti esarete ve sefalete sürükler’ sözü ile eğitimin önemini veciz bir şekilde özetlemiştir."

Konuşmasında dereceye giren öğrencilerin ailelerine teşekkürlerini sunan Rektör Bilgiç "Öncelikle sevgili öğrencilerimizin çok kıymetli ailelerine seslenmek istiyorum; bugün bu mutluluğu en çok hak eden sizlersiniz. Her türlü fedakârlığı yaparak yetiştirdiğiniz evlatlarınız büyüdüler ve her biri farklı bir alanda bilgi ve beceri sahibi olarak Türkiye ve bütün insanlığa hizmet etmek üzere uzun bir yola çıkıyorlar. Emeğiniz ve fedakârlıklarınız için her birinize çok teşekkür ediyorum." dedi.

“Siz dereceye girerek altın anahtara sahip oldunuz”

Dereceyle bitiren öğrencileri kutlayan Rektör Bilgiç, mezunlara hitaben sözlerine şöyle devam etti: "Sevgili öğrencilerimiz, sizler üniversiteyi dereceyle bitirdiniz. Hepinizi yürekten kutluyorum. Elbette bunun yanında, mezun olan tüm öğrencilerimizi de kutluyorum. Derece yapan öğrencilerimizin, Üniversitemize ve ailelerine yaşattıkları onur ve haklı gururu kutlamak için birlikteyiz. Aldığınız diplomalar ve yaptığınız dereceler, bilginin anahtarını veriyor. Sizler dereceye girerek altın anahtara sahip oldunuz. Bu anahtarla kapıyı açmak, o kapıdan girerek çalışmak ve üretmek sizlere kalmış; var olan bilgi ve becerilerinizi geliştirmek ve yeni bilgi ve beceri kazanmak için kendinizi geliştirmeye hep devam ediniz. Hayatta işini en iyi yapan olmak için bundan sonra da çok çalışmalısınız. İşini en iyi yapan olmak, maddi olarak çok kazanç sağlayacağınız anlamına gelmiyor. Ancak işini en iyi yapanların kazandığı güven ve saygıyı mutlaka kazanacaksınız, bu, kazanışların en güzelidir. Bu nedenle daha çok maddi kazanç sağlayabilmek adına insanlık değerlerini bir tarafa bırakmayı, doğruluk, haktan ve hukuktan ayrılmayı asla tercih etmeyiniz. Bu dünyada hiçbir kazanç, ebedî bir hayatı riske atmayı değmez. OMÜ olarak siz mezunlarımızın; bu değerleri önemseyen, evrensel insanlık değerlerine saygılı, vatanını, milletini, bayrağını, devletini seven, işini iyi yapan ve her yerde bu özellikleriyle ön plana çıkan kişiler olacağınıza inanıyoruz. Fikriniz ne olursa olsun birbirinizi dinleyin, sevgi ve saygıyı yaygınlaştırın. En önemlisi de yeni 15 Temmuzlar yaşamamak için aklınızı ve iradenizi kimseye teslim etmeyin."

OMÜ’de başarı tesadüf değil

Ulusal ve uluslararası alanda birçok başarıya imza atan öğrencilere de teşekkürlerini ileten Rektör Bilgiç devamında "OMÜ'nün kurulduğu yıldan günümüze kadar mezun ettiği toplam mezun sayısı, bu yıl mezun ettiğimiz 10 bine yakın öğrencimizle birlikte 170 bine ulaştı. 55 bin civarında mezun öğrencimizin yüzde 10’u uluslararası öğrenci. 104 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrencilerimiz sebebiyle son 2 yılda eğitim ihracatında ikincilik ve üçüncülük ödülleri aldık. Akredite bölüm sayımız 6 katına çıktı, bu sayı her yıl artmakta.Üniversitemiz, dünyanın saygın sıralama kuruluşlarından biri olan Times Higher Education (THE) sıralamasında 1001 üniversite arasında yer almakta. Hedefimiz; Türkiye’de ilk 10, dünyada ilk 500 üniversite arasında yer almaktır. Mezunlarının başarılarıyla öne çıkan Üniversitemiz, 2018 yılında da mezunlarının yüksek performansıyla gurur dolu günler yaşamıştır. Mevcut ve mezun öğrencilerimizden 2018 yılında bizleri gururlandıranlardan bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum: 2018 yılı içerisinde Diş Hekimliği Fakültesi mezunumuz Mustafa Mert Demircioğlu Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS) Türkiye birincisi; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi mezunumuz Mehmet Ali Uzun Kaymakam Adaylığı Sınavı Türkiye birincisi ve Tıp Fakültesi mezunumuz Yasin Yaraşır ise Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) Türkiye ikincisi olmuştur. Bu başarıları yakalayan öğrencilerimizin aynı zamanda bölümlerinde de başarılı olmaları eğitim kalitemiz için önemli bir göstergedir. Ayrıca öğrencilerimiz spor alanında da birçok başarıya imza atmıştır. Yaren Öztürk serbest dalışta 49 metre dünya şampiyonu, Hamide Yavuz kick boks gençler dünya şampiyonu ve Büşra Taşdemir dünya ikincisi, Fatih Başköy üniversitelerarası güreş şampiyonasında dünya birincisi ve Şerif Kılıç aynı dalda, 60 kilogramda dünya birincisi olarak bayrağımızı dalgalandırmıştır. Bu onur ve gururu bizlere yaşattığı için kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum." dedi.

OMÜ'nün, araştırma imkânlarıyla tercih edilen üniversitelerden biri olduğunu vurgulayan Rektör Bilgiç sözlerini şu şekilde sonlandırdı: "OMÜ; kampüsünün güzelliğinin yanında, fiziki ve teknolojik altyapı ve eğitim-öğretimiyle öne çıkarken, Tıp Fakültesi hastanemiz son teknolojili cihazlar ve modern imkânlarla, yanı sıra da yüksek tecrübeye sahip akademisyen doktorları ve güler yüzlü sağlık çalışanlarıyla hizmet vermektedir. Hastanemiz; karaciğer, böbrek, kornea ve kemik iliği nakilleriyle birçok hastamıza şifa dağıtmaktadır. Hizmete giren bölgenin en büyük onkoloji hastanesi ve ayrıca Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezimiz ile hastaların umudu olmaya devam etmekteyiz. Üniversitemizin büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunan tüm akademik ve idari personelimize, mezunlarımıza, öğrencilerimiz ve ailelerine, Valiliğimize, Büyükşehir Belediyesine, milletvekillerimize, ilimizin tüm kurum ve kuruluşlarına, basınımıza ve elbette Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve devletimize şükranlarımızı sunuyorum. Sevgili öğrencilerimiz, değerli mezunlarımız; eğitiminiz süresince kazandığınız bilgi ve becerilerle Türkiye’nin ve dünyanın her yerinde başarılı olacağınıza inanın çünkü bizler sizlere inanıyor ve güveniyoruz. Mezunlarımız olarak OMÜ ailesinin bir ferdi olmaya devam edeceksiniz, Mezunlar Koordinatörlüğü sizleri her zaman bilgilendirecektir. Sizleri yolcu ederken hepinizi tekrar tebrik ediyorum; yolunuz, şansınız ve bahtınız açık olsun."

Konuşmalarının ardından fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında ilk üç dereceyi alan öğrencilerin diploma ve ödüllerinin takdim törenine geçildi.

Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesinde dereceye giren öğrenciler, başarı belgelerini Rektör Sait Bilgiç, Samsun Vali Vekili Hasan Öztürk ve Fakülte Dekanı Prof. Dr. Hasan Keçeligil’in elinden aldı.

Ardından Rektör Bilgiç, fakülte dekanları ve MYO müdürleri ile birlikte, Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Tıp Fakültesi, Turizm Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Devlet Konservatuarı, Alaçam Meslek Yüksekokulu (MYO), Bafra MYO, Çarşamba Ticaret Borsası MYO, Havza MYO, Mehmet Tülazoğlu Adalet MYO, Sağlık Hizmetleri MYO, Samsun MYO, Yeşilyurt Demirçelik MYO’da dereceye giren öğrencilere mezuniyet belgelerini takdim etti.

Fakülteler ve MYO'lar bünyesindeki bölümlerde dereceye giren öğrencilere de başarı belgeleri ve hediyeleri dekan, müdür ve bölüm başkanlarınca verildi.

 

Mezuniyet fotoğraflarına göz atmak ya da indirmek için tıklayınız.

 

Güncelleme: Per, 04/07/2019 - 10:26

AddThis Sharing Buttons