MENU

OMÜ 3R STYLE Projesi'yle Sıfır Atık Çalışmalarına Uluslararası Boyut Kazandırmayı Hedefliyor

27 Aralık 2019, Cuma - 21:33

HABER: Sinan Akdoğan

Paylaş

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) yürütülen “Sıfır Atık Projesi”nin uygulama alanının genişletilerek uluslararası platforma taşınması amacıyla Avrupa Birliği (AB) Erasmus+ Gençlik Programları kapsamında başlatılan “3R STYLE Projesi”nin yerli ve yabancı üyeleri Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç’le tanıştı.

Rektörlük Senato Salonu’ndaki buluşma programına; Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve 3R STYLE Projesi’nin Yasal Danışmanı Prof. Dr. Yüksel Ardalı, Üniversite Genel Sekreter Yardımcısı Serap Sivrioğlu Sezer, 3R STYLE Projesi’nin eğitmen akademisyenleri, projede görev alan yerli ve yabancı gençler, gençlik liderleri ve öğrenciler katıldı.

Türkiye’nin de içinde olduğu 6 farklı ülkeden 39 katılımcı

Programın açılışında söz alan 3R STYLE Projesi’nin Yasal Danışmanı Prof. Dr. Yüksel Ardalı, projenin nasıl başladığından ve bu doğrultuda yapılan çalışmalardan bahsetti. Projede Türkiye’nin de dâhil olduğu 6 ülkeden (Çek Cumhuriyeti, Letonya, Romanya, İtalya ve İspanya) öğrencilerin, farklı mesleklere mensup gençlik liderlerinin ve gönüllülerin bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ardalı “Projemizde; farklı ülkelerden katılan ve farklı alanlarda eğitim almış üyelerimiz var; eczacı, mimar, eğitimci, çiftçi gibi. Hepsinin ortak noktası ise sıfır atık konusunda çalışmalar yapmak için bir sivil toplum örgütünde bir araya gelmiş olmaları. 3R STYLE Projesi’nin hem kültürel açıdan ve öğrenciler açısından hem de Samsun’da sıfır atığın uluslararası boyutta konuşulması bakımından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Hepimiz çok emek verdik ama emeğimize değdi zira projenin çok güzel çıktıları ve geri dönüşleri oldu. Bu süreçte Rektörümüz Prof. Dr. Sait Bilgiç başta olmak üzere Rektörlük yönetiminden çok büyük destek gördük. Onların destekleri olmasaydı sıfır atık çalışmalarının bu şekilde yürümesi mümkün olmazdı.” dedi.

Konuşmasında 3R STYLE Projesi’nin Eğitimci Grubu ile Türk Takımı’nın üyelerini takdim eden Prof. Dr. Ardalı, bu yöndeki çalışmalara emek ve gönül veren herkese şükranlarını sundu.

“Dünyayı daha güzel ve daha yaşanılabilir bir hâlde geleceğe taşımak için hepimizin sorumluluğu var”

Konukları selamlayan Rektör Bilgiç ise “Türkiye’nin en güzel kampüslerinden birine sahip OMÜ’de böylesine güzel bir proje içerisinde yer aldığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerine başladı. Dünyayı daha güzel ve daha yaşanılabilir bir hâlde geleceğe taşımak için herkesin sorumluluğu olduğunu kaydeden Rektör Bilgiç, devamında “Çünkü dünya hepimizin yaşayabileceği kadar temiz havaya, temiz gıdaya ve doğal güzelliklere sahip. Ancak günümüzde bunlarla ilgili yaşadığımız problemler, insanların dikkatsizliğinden ve belki de yaşanabilecek tehlikeleri fark edememelerinden kaynaklanmakta. Malumunuz insanoğlunun ihtiyaçları çok ve çeşitli, bunları karşılamak için kurallara uymadığımız takdirde yaşanabilir bir dünyayı gelecek nesillere teslim etmekte maalesef başarısız olabiliriz. Dünyadaki her şey aslında hepimizin, dolayısıyla paylaştığımız bu kaynakları ve değerleri daha çok önemsememiz gerekiyor. Hava hepimizin, tabiat hepimizin, evimizde gösterdiğimiz hassasiyeti sergilemediğimiz zaman kendimizle birlikte herkese kötülük etmiş oluyoruz.” şeklinde konuştu.

“Sıfır atığın önemine inanan bir üniversiteyiz”

Günümüz dünyasında insanın çok hızlı bir tüketim sürecinden geçtiğini belirten Rektör Bilgiç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu baş döndüren tüketim içinde bizler yeni atıklarla ne yazık ki dünyamızı kirletmekteyiz, bu durum da yaşanılması gittikçe zorlaşan bir çevreye yol açmakta. Bu sebeple içinde bulunduğunuz 3R STYLE Projesi ve buna benzer çalışmaları Üniversite olarak çok önemli ve değerli görüyoruz. Bunun farkında olan ve önemine inanan bir üniversiteyiz ve kampüsümüzden yararlanan herkesin de sıfır atık konusunda aynı duyarlılığı ve iradeyi göstermesini bekliyoruz. Bizler Sıfır Atık Projesi’ni hakikaten önemsedik ve başından beri ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Yine bu yönde Üniversite Senatomuzda ‘Dumansız Kampüs’ kararı aldık ve 2021 yılı sonundan itibaren kampüsümüzün sadece belli yerlerinde sigara içilebilecek. Farklı ülkelerden gelerek projemizde görev alan herkese yürekten teşekkür ediyorum.”

Programda Rektör Bilgiç, çevre ve doğa gönüllüsü katılımcılara hediyelerini takdim etti.

AB Erasmus+ Gençlik Programları kapsamındaki 3R STYLE Projesi; 23-29 Aralık 2019 tarihleri arasını kapsıyor. Projede çeşitli etkinliklere yer veriliyor. 3R STYLE projesinde; Prof. Dr. Özen Kulakaç, Prof. Dr. Kürşat Demiryürek, Doç. Dr. Yetkin Bulut, Dr. Öğr. Üyesi Elif Omca Çobanoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Melda Genç, Öğr. Gör. Hiroko Kawamorita, İç Mimar Özlem Berk ve Tiyatro Sanatçısı Feride Cansı eğitmen olarak görev alıyor. Proje dâhilinde bunların yanı sıra katılımcılarla birlikte Turmepa, Avdan Enerji, Global Teknik İSG ve Çevre Laboratuvarı, Atakum Belediyesi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi ziyaret edilerek kültürel ve çevresel farkındalık yaratılması amaçlanıyor.

3R STYLE çok yönlü hedefleri barındırıyor

3R STYLE Projesi’nde; "Birey için farkındalık" ve daha sonrasında "Toplum için farkındalık" düşüncesinden hareketle temel girişimcilik, çevreye daha duyarlı geri dönüşüm uygulamaları, sıfır atık konusunda tüketim becerilerinin geliştirilmesi, doğa ve insan sevgisine yönelik grup çalışmaları ve yaygın eğitim metotlarına yer veriliyor.

Proje ile Samsun’un birçok kazanım elde etmesi planlanıyor. Yereldeki gençlik alanında yürütülen çalışmaların uluslararası alana taşınarak kapsamının genişletilmesi bu amaçların başında geliyor. Proje ile ayrıca, Samsun’un tarihî ve doğal güzellikleri yanında turizm altyapısının, uluslararası katılımcılar aracılığıyla 5 farklı ülkede görünürlüğü ve tanınırlığının sağlanması ve dolayısıyla turizm potansiyelinin artmasına katkıda bulunmak hedefleniyor.

Proje kapsamında hazırlanan afiş, pankart ve broşürler ile fotoğraf albümü sayesinde kentin görünürlüğünün sürdürülebilir olması da bekleniyor. 3R STYLE Projesi’nin, gelecekte yapılacak proje çalışmalarının başlangıcını oluşturması ve paydaş olunan uluslararası projelerde Türk gençlerinin yurt dışı deneyim yaşaması da hedefler arasında bulunuyor.

Son Güncelleme: 30 Aralık 2019, Pazartesi - 10:27

X
E-Posta Giriş Türünüzü Seçiniz