MENU

Müzik Engelleri Ortadan Kaldırdı
19 Nisan 2017 - 17:37
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sosyal Yaşamı Destekleme Topluluğu, Türk Sanat Müziği Topluluğu, Hacı Bektaş-ı Veli Araştırma Topluluğu ve Avrupa Tıp Öğrencileri Birliği tarafından “Engelsiz Müzik” konulu bir panel düzenlendi.

OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panele akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Panelde misafir-konuşmacı olarak Yıldız Teknik Üniversitesi’nden görme özürlü Doç. Dr. Koray Sazlı ve Mimar Sinan Üniversitesi’nden Arş. Gör. Onur Yılmaz yer aldı. Panelin moderatörlüğünü ise OMÜ Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Yakup Alper Varış yaptı.

Panelde, genel olarak görme engelli bireylerin müzik eğitimindeki yeri ve sorunları ele alındı. Etkinlikte; müziğe ilgi duyan görme engelli bireylerin eğitim alacakları okullara girişlerde ve girdikten sonra yaşadıkları sorunlar incelenirken; konu yasal ve yönetsel yanlarıyla da değerlendirildi. Panelde ayrıca güzel sanatlarda ve konservatuvarlardaki müzik bölümlerine girerken yapılan yetenek sınavlarında yaşanan sorunlar da dile getirildi.

Panelistler görme engelli Doç. Dr. Koray Sazlı ve Arş. Gör. Onur Yılmaz, dinleyicilerle müzik eğitimi aldıkları dönemde yaşadıkları sorunları ve bu sorunları nasıl aştıkları üzerine deneyimlerini de paylaştılar.

Panelin sonunda dinleyiciler, görme engelli kişilerin oluşturduğu müzik grubundan etkileyici bir performans izleme şansı da yakaladı. Gitarda panelist Arş. Gör. Onur Yılman, piyanoda Arş. Gör. Beril Tekeli, flütte Gülçin Akçan, bağlamada ise Yasin Okan Gökpınar güzel ve dikkat çekici bir dinletiye imza attı.

Haber: Nehir Güler

Fotoğraf: Sinan Akdoğan

Güncelleme: Çar, 19/04/2017 - 20:50

AddThis Sharing Buttons