MENU

Mimaride Ekoloji ve Sürdürülebilirlik Tartışıldı
09 Ekim 2017 - 10:09
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mimarlık Fakültesi, Samsun Mimarlar Odasının iş birliğiyle “Mimaride Ekoloji ve Sürdürebilirlik: Bodrum Örneğinde Yöresel Mimariden Örnekler ve Yeni Yorumlar” temalı bir seminer düzenledi. Mimarlık Haftası kapsamında düzenlenen seminere Yüksek Mimar Ahmet İğdirligil konuşmacı olarak katıldı.

Güzel Sanatlar Kampüsü OMÜ Sahnesi'ndeki seminere; Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Oktay, Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Yüksek Mimar İğdirligil, seminerinde Muğla'nın Bodrum ilçesinde yerel mimarlığın oluşumunu şekillendiren etkenlerin detaylarını anlatırken eski-yeni ve kendi eseri olan mimari örnekleri katılımcılarla paylaştı. Kendi eserlerinde, geleneksel mimariye özgü yöresel malzemeler kullanarak farklı bir bakış açısı ile yeni yapılar ortaya koyan İğdirgil, yapılarında; arazi yapısı, mevcut ağaç dokusu ve doğal terasları koruyup çevre verilerini mimariye dâhil edecek çözümler üretmeye çalıştığını belirtti.

Seminerinin sonunda öğretim üyeleri ve öğrencilerin merak ettiği soruları cevaplayan Yüksek Mimar Ahmet İğdirligil’e, Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu tarafından katılımcı belgesi takdim edildi. Ardından İğdirligil fidan sertifikasını Dekan Prof. Dr. Derya Oktay’ın elinden aldı.

AddThis Sharing Buttons