MENU

Mezun - Öğrenci Buluşması

27 Kasım 2017 - 15:40

Paylaş

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mezunlar Koordinatörlüğünün başlattığı "Mezun - Öğrenci Buluşması", Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünün iş birliğiyle Fakültenin konferans salonunda gerçekleştirildi.

Samsun Uğur Okulları Genel Müdürü Davut Numanoğlu'nun davetli konuşmacı olarak iştirak ettiği buluşmaya, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Buluşmanın açılış konuşmasını yapan Çarşamba İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıza Karagöz, Davut Numanoğlu'nun öz geçmişi hakkında bilgi vererek buluşmanın öğrenciler adına verimli geçmesi temennisinde bulundu.

1990 yılında OMÜ Tarih Öğretmenliği Bölümünden mezun olarak 27 yıl eğitim sektörüne hizmet veren Samsun Uğur Okulları Genel Müdürü Davut Numanoğlu, eğitime dair edindiği izlenimleri aktararak öğrencilerin hayatına yeni bir pencere sunmak istediğini dile getirdi.

"Objektif ve sağlıklı bir ölçme-değerlendirme sistemi oluşturmalıyız"

Türkiye'nin eğitim sistemindeki eksikliklere değinen Davut Numanoğlu, Türk eğitim sistemindeki büyük sıkıntılardan birinin de ölçme ve değerlendirme kısmında yaşandığını ifade etti. Bu nedenle sürekli yeni ölçme-değerlendirme sistemlerinin denendiğine dikkat çeken Numanoğlu "Ön yargısız, algılama kapasitesini ölçme, bilgiyi kullanabilme gibi evrensel kriterlere göre ölçme yapan PISA adı verilen bir değerlendirme sistemi var. Bizim de sağlıklı bir sistem oluşturmak için bu kriterleri baz almamız gerekiyor." dedi.

"Fiziki altyapımız iyi ama nitelikli öğretmen eksiğimiz var"

Türk eğitim sistemindeki diğer bir sorunun, öğrenme ve öğretme modellerinde yaşandığına dikkat çeken Davut Numanoğlu "Fiziki altyapıda hiçbir sorunumuz yok. Hatta bu konuda pek çok Avrupa okulundan daha ileri durumdayız. Sorunumuz nitelikli, idealist öğretmen eksikliği. Pek çok öğretmen, mesleği işe başladıktan sonra deneme yanılma yoluyla öğreniyor ancak öğrenene kadar da çok sayıda öğrencinin hayatını olumsuz etkilemiş oluyor. Unutmayın ki eğitimde geriye dönüp hatayı telafi etme imkânı yok. Eğitim politikamızı güncellemeli, bu sorunların giderilmesi için hep beraber çalışmalıyız." ifadelerini kullandı.

Millî ve ortak değerlerin yansıtıldığı, dünya vatandaşı yetiştiren bir eğitim politikası oluşturulmasının gerekliliğine işaret eden Davut Numanoğlu, yöneticilikte ve hayatta yaşadığı tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

Konuşmasının ardından katılımcılardan gelen soruları yanıtlayan Samsun Uğur Okulları Genel Müdürü Davut Numanoğlu'na, etkinlik sonunda fidan sertifikası takdim edildi.

Haber: Çiğdem ÜNALDI

Fotoğraflar: Gökhan ÇETİN

Son Güncelleme: 13 Aralık, 2017 - 11:46

1 görüntüleme