MENU

Metin Eker’in “Yüzde 100” Resim Sergisi Erzurum’da
Sa, 23/07/2019 - 13:42
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi ve Samsun Kültür ve Sanat Platformu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Metin Eker’in hazırlamış olduğu “Yüzde 100” isimli kişisel resim sergisi Milli Mücadele başlangıç güzergahının bir diğer şehri olan Erzurum’da sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Kurtuluş Savaşı’nın en önemli adımlarından biri olan ve 23 Temmuz-7 Ağustos 1919 tarihleri arasında gerçekleşen Erzurum Kongresi’nin 100. yılında, kongrenin yapıldığı binada, Erzurum Valisi Okay Memiş ve il protokolünün katılımıyla açılışı yapılan sergide, farklı ebatlarda yağlıboya resimlerden oluşan 45 adet eser yer alıyor.

İki yıllık çalışmanın ürünü

Eker’in iki yıllık çalışmasının ürünü olan ve Milli Mücadele’nin 100.Yılı kapsamında hazırladığı “Yüzde 100” sergisinin içeriği, “Milli Mücadele, İlkadım ve Samsun, Kurtuluş Savaşı, 1.Dünya Savaşı, Türk Milletinin Destansı Savaş Hatıraları ve Mustafa Kemal Atatürk” üzerine kurgulandı.

Erzurum’dan sonra Sivas ve Ankara’da açılacak

İtalya, İstanbul, Samsun ve Amasya’dan sonra Erzurum’da açılan sergi ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Metin Eker, “Yüzde 100 isimli bu sergi, yüz yıl öncesine ait kurtuluş mücadelesinin, milli irade ve mukavemet gücünü simgeleyen oran olan Yüzde 100’ü yüz yıl sonra bugün; bu mücadeleye vefanın,  oranı, milli duruş ve şuurun oranı, vatan ve millet sevgisinin oranı, tarihimize, ecdadımıza, şühedamıza ve varlığımızın daim kılınmasına vesile olan/olacak tüm iradi kapsamın oranı olarak simgeselleşmiştir. Bu sergi Milli  Mücadele ve Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı filizlendirdiği güzergahı takip etmektedir. Bu maksatla Ekim 2018’de İtalya’da açılan Yüzde 100 Sergisi, Aralık 2018’de İstanbul’da, Nisan 2019’da Samsun’da ve Haziran 2019’da ise Amasya’da açılmıştır. Güzergahın beşinci durağı olan Erzurum’da açılan sergi daha sonra Eylül 2019’da Sivas’ta ve Ekim 2019’da Ankara’da açılarak güzergahı tamamlayacaktır. Serginin bir önemli özelliği de Erzurum Kongresi binasında 100 yıl önce gerçekleştirilen kongrenin yıldönümünde açılmış olmasıyla ortaya çıkan bir empati ve atmosfer hissiyatını da ayrıca şekillendirmesi denilebilir. Bu vesileyle Erzurum sergisini büyük bir özveri ile sahiplenen ve destekleyen Erzurum Valisi Sayın Okay Memiş’e şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Metin Eker’in “Yüzde 100” isimli Erzurum sergisi,  22 Temmuz - 5 Ağustos tarihleri arasında Erzurum Kongresi Binası ve Müzesi’nde gezilebilecek.

Güncelleme: Sa, 23/07/2019 - 13:44

AddThis Sharing Buttons