MENU

İletişim Fakültesinde Kamuoyu Oluşturma Konusu Tartışıldı
07 Aralık 2017 - 15:21
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)  İletişim Fakültesinde düzenlenen "Sokrates Buluşmaları" adlı münazarada, iki gruba ayrılan Gazetecilik 4. sınıf öğrencileri, "Kamuoyu oluşturmada televizyon mu daha etkilidir, yeni medya mı?" sorusunu bilimsel açıdan tartıştı.

Moderatörlüğünü Gazetecilik Bölümü 4. sınıf öğrencisi Elifnur Turgut’un yaptığı münazaranın Televizyon Grubunda Onur Şen, Başak Sağır, Yavuz Şimşek, Hidayet Yıldız, Aslıgül Altıner adlı öğrenciler yer alırken, Yeni Medya Grubunda ise Kamandar Agaev, İrem Yıldırım, Nevin Mutlu, Esra Torun, Berkan Temur yer aldı. Münazaranın jüri üyeliğini de  Dekan  Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Sinan Kaya, Yrd. Doç. Dr. Beste N. Erdem, Yrd. Doç. Dr. Recep Yılmaz, Yrd. Doç. Dr. Ömer Çakan,  Yrd. Doç. Dr. Hasan Turgut,4. Sınıf öğrencisi Tutku Beyza Bay ve Rukiye Altan yaptı. 

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazi Usta’nın açılış konuşması ardından gruplar, konuyla ilgili fikirlerini tartışarak jüriyi ikna etmeye çalıştı.

Yeni medya mı, televizyon mu?

Televizyon Grubu; televizyonun yeni medyaya oranla daha yaygın kullanıldığını, daha ciddi yayınlar yaptığını, daha güvenilir ve ulaşılabilir olduğunu savundu. Yeni Medya Grubu ise kamuoyu oluşturmada yeni medya iletişim kanallarının ve sosyal mecraların karşılıklı etkileşim ve paylaşım noktasında televizyona göre daha etkili olduğu düşüncesini savundu. Dünya ve Türkiye genelinde yaşanan olay ve gelişmelere ulaşmada, hız ve bilgi ağı açısından televizyonun çok geride kaldığını belirten Yeni Medya Grubu, internet gibi yeni iletişim kanallarının insanlara bilgiyi anında ulaştırabildiğini dile getirdi. 

Katılımcıların sorularını da cevaplayan grup üyeleri, saygı çerçevesinde fikirlerini tartışarak münazarayı sonlandırdı.

Çekişmeli geçen münazaranın galibi jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucu 1991 puan toplayan Yeni Medya Grubu oldu. Televizyon Grubu ise 1644 puan aldı.

Güncelleme: Per, 07/12/2017 - 19:28

AddThis Sharing Buttons