MENU

Hukukçular Mezuniyetlerini Kutladı
20 Haziran 2017 - 15:51
A+ A-

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi 160 öğrencisini mezun etti.

Çarşamba Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüsü’nde Hukuk Fakültesi binasının bahçesinde düzenlenen törene; Vali İbrahim Şahin, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz, Çarşamba Kaymakamı Mustafa Güney, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Çarşamba Cumhuriyet Başsavcısı Gültekin Bülbül, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tahsin Keçeligil, akademisyenler, Çarşamba eşrafı, aileler ve mezun öğrenciler katıldı.

“Hukuk hayatımızın her alanında var”

Törenin açılış konuşmasını yapan Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tahsin Keçeligil, “Hukuk, hayatımızın her alanında ve her anında var. Tarihsel süreç içinde en eski ve vazgeçilmez iki meslek vardır; biri hukuk diğeri ise tıp. Biri insanın sağlığı ile ilgilenir, diğeri ise sosyal hayatın düzeniyle. Dolayısıyla hukuk tarih boyunca hep vardı ve bundan sonra da var olacaktır. Önemli olan demokratik bir ülkede, demokrasinin tüm kural ve şartlarıyla gerçekleştiği bir hukuk düzeninin var olmasını sağlamaktır. İşte mezun ettiğimiz öğrencilerimiz eminim ki güzel Türkiye’mizde hukukun gelişmesinde, uygulanmasında gerekli özeni gösterecek ve bu doğrultuda çalışacaklardır.” dedi.

Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar da 2010 yılında faaliyete geçen Hukuk Fakültesinin kuruluş aşamalarını anlatırken Ordinaryüs Prof. Dr. Ali Fuad Başgil ’in kendi memleketinde kendi adını taşıyan fakültenin yine Çarşambalı bağışçı Mustafa Kemal Güneşdoğdu’nun cömertliği ve kadirşinaslığı sayesinde hayata geçtiğini söyledi. Dündar, “Kişiler değişir ya da gelir geçer ama yapılan işler baki kalır ve devam eder.” ifadelerini kullandı.

“Çok önemli bir sorumluluk üstleniyorsunuz”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ceyhan da konuşmasında hukukun vazgeçilmez önemine vurgu yaptı. Prof. Dr. Ceyhan, “2008-2009 yılları arasında DSİ’nin bir parçası olan bu yere akademik bir yapı kazandırmak hayali ile başlamış ve o hayalin bir sürü insanın desteğini ve emeğini aldıktan sonra artık ürününü ve hasatını aldığımız bir gündeyiz, o yüzden çok heyecanlı ve mutluyum. Siz artık çok önemli bir sorumluluk üstleniyorsunuz. Lütfen çok çalışın, hukukçu olarak çok şeyler yapmalısınız ve yapabilirsiniz, buna inanıyoruz. Eğitim hiç bitmeyen bir süreç. Biz bundan sonra da sizin yanınızda olmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“Hukuk okumak önemli bir ayrıcalıktır”

Vali İbrahim Şahin ise mezun öğrencilere yönelik yaptığı konuşmasında kendinin de bir hukuk mezunu olduğunu belirterek, “Hukuk okumak önemli bir ayrıcalıktır. Hukuk bitirdiğinizde sadece savcı ya da avukat olmazsınız, pek çok farklı görevde ve mevkide yer alabilirsiniz. Benim size tavsiyem mezuniyetinizin ardından yüksek lisans ve doktoranızı da yapmanızdır. Hatta bunları yurt dışında yapmaya çalışın ve ufkunuzu genişletin.” dedi.

Plaket sunumunun ardından fakülte birincisi Süleyman Çağlayan Tuna kısa bir konuşma yaptı ve okulu adına Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar’a eğitimleri boyunca gösterdiği destekten dolayı teşekkür plaketi sundu.

Fakülte birincisi Süleyman Çağlayan Tuna diplomasını Vali İbrahim Şahin’in elinden aldı. İlk üç sırayı paylaşan öğrencilerin diplomalarını almalarının ardından diğer 157 öğrenci de diplomalarını aldılar ve birlikte meslek yeminlerini ederek kep fırlattılar.

Haber: Nehir GÜLER

Fotoğraflar: Gökhan ÇETİN

Güncelleme: Çar, 12/07/2017 - 16:41

AddThis Sharing Buttons