MENU

HOLLANDA’NIN ANTİDEMOKRATİK TAVRINI KINIYORUZ!
gokhan.cetin
13 Mart 2017

Ülkemize yönelik son günlerde önce Almanya’nın ve ardından Hollanda’nın sergilediği antidemokratik tavır; demokrasi ve insan hakları söylemlerini dillerinden düşürmeyen söz konusu ülkelerin bu söylemlerinin sözde olduğunun en belirgin örneği olmuştur. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya’nın Rotterdam’daki Türkiye Başkonsolosluğuna, yani ülkemizin toprağı sayılan bir mekâna gitmesinin çok çirkin bir uygulama ile engellenmesi ve Türk vatandaşlarıyla buluşmasını önlemek amacıyla sınır dışına çıkmaya zorlanması ile Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağının iniş izninin iptal edilmesi, Sayın Bakanlarımız nezdinde Türkiye’ye yönelik ayrımcı ve İslamofobik ruh hâlinin su yüzüne çıkmış tezahürüdür.

Öte yandan; Türk vatandaşlarının bu menfur olaya yönelik demokratik itirazına ve protestosuna da insanlık dışı bir muamele ile müdahale eden Hollanda’nın yapıp ettikleri, bizler açısından kabul edilemez ve ikiyüzlü bir davranış biçimidir.

Bilinmelidir ki; Türkiye’ye yönelik bu tarz düşmanca tavırlar, ülkemizi yıldırmak ve yalnızlaştırmak şöyle dursun; Türkiye’nin ve milletimizin hak yolunda yürüme kararlılığını daha da kuvvetlendirecektir. 

Bu bağlamda; Hollanda’nın Türkiye’ye, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya’ya ve Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na  yönelik tavrını şiddetle kınıyorum.

Prof. Dr. Sait Bilgiç
Rektör