MENU

OMÜ Kalite Yönetim Sistemi Tetkik Sürecinde

30 Temmuz 2019, Salı - 16:42

Paylaş

Kalite Yönetim Sistemi’ne geçen Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ), Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Belgelendirme Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen 'tetkik süreci' başladı. 4 gün sürecek çalışmalar öncesi OMÜ Rektörlük Senato Salonu’nda açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya; Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Kuran, Prof. Dr. Vedat Ceyhan ve Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, TSE Baştetkikçisi Fatih Sağdıç, TSE Karadeniz Bölge Koordinatörü Adnan Bahadır, TSE Samsun Belgelendirme Müdürü Erol Kaygı, TSE Tetkikçileri Mustafa Tıkansak ve Ayşe Akbaba, fakülte dekanları, yüksekokul müdürleri ile daire başkanları katıldı.

“Değer verdiğimiz en önemli husus, mesul olduğumuz işin en iyisini yapmak”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Göreve geldiğimiz günden itibaren çalışmalarımızda hep dikkate almaya çalıştığımız husus, yaptığımız işin en iyisini yapmak oldu. Daha iyisini yapmak anlayışının bir gereği olarak da yürütmüş olduğumuz çalışmalara destek veren yeni bir süreci birlikte yaşamaktayız.” diye konuştu.

Yükseköğretimde kalite sürecinin ne zaman başladığı ve bugüne kadar neler yapıldığı hakkında hatırlatmalarda bulunan Rektör Bilgiç “Biliyorsunuz Yükseköğretim Kurulunda, Yükseköğretim Akademik Değerlendirme ve Kalite Geliştirme Komisyonu (YÖDEK) adlı bir komisyon var. Bunun üniversitelerdeki yansıması olan Akademik Değerlendirme Komisyonu (ADEK) ise kalite süreçleri ile belirlenen hedeflerin bir çatı altında gerçekleştirilmeye başlandığı bir yapı. Bizler de Üniversitemizin stratejik planı ve hedefleri doğrultusunda akademik ve idari hizmetlerin değerlendirilmesi, kalitesinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi, nihayetinde de kalite düzeyinin onaylanması için elimizden gelenin en iyisini yapmaya özen gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

“TSE, kalite yönetim sisteminin tesis edilmesinde öncü role sahip”

TSE’nin, yükseköğretim kurumlarında yapılan kalite çalışmalarından çok önce Türkiye’deki tüm kurum ve kuruluşlar için kalite süreçlerinde rol alan bir kurum olarak öne çıktığını vurgulayan Prof. Dr. Sait Bilgiç “TSE, Kalite Yönetim Sistemi’nin tesis edilmesinde öncü rol oynadı. Biz bugün, Üniversitemiz bu tecrübeyi de yaşasın istedik. Bu tecrübeyle yolculuğumuzun daha sağlam bir zeminde devam edeceğini düşünüyoruz. Misafirlerimiz, bu nedenle bizim bu yolculuğumuza katkı sağlamayı seve seve kabul edip geldiler.” sözlerine yer verdi.

“Bu süreçten herkes kazançlı çıkacak”

TSE Karadeniz Bölge Koordinatörü Adnan Bahadır ise OMÜ’nün tetkik sürecine müracaat ettiğinde, dokümanları incelediğini ve emek verilmiş güzel bir dokümantasyon yapısıyla karşılaştığını belirterek “Kalite Yönetim Süreci, yönetimi kolaylaştıran bir araç. Bu sürecin sonuçlarından Üniversitenin istifade edebileceğini ve herkesin kazançlı çıkacağını düşünüyorum. Bu tetkik sonucunda kurumumuzun bilgisini, tecrübesini Üniversitenizle paylaşmak istiyoruz. Yapacağımız bu 4 günlük tetkikin katma değeri yüksek ve başarılı olmasını diliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Yüksek bir katılım olmasından duydukları memnuniyeti dile getiren TSE Baştetkikçisi Fatih Sağdıç da bunun beklentilerini yükselttiğini ve başarılı bir 4 gün geçirmeyi umduklarını ifade etti.

Toplantı, konuşmaların ardından misafirlerin kendilerini tanıtmasıyla sona erdi. Yetkililer toplantının ardından çeşitli birimlere ziyaretlerde bulundu. Kalite tetkik süreci 4 gün boyunca devam edecek.

Rektör Bilgiç makamında ağırladı

Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, TSE yetkililerini makamında ağırlayarak kendileriyle çeşitli istişarelerde bulundu. Kalite sürecinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Bilgiç, Üniversitenin bu süreçten en iyi şekilde çıkacağına olan inancını dile getirdi.

Son Güncelleme: 16 Ocak 2020, Perşembe - 13:52

X
E-Posta Giriş Türünüzü Seçiniz