MENU

Bir Spor Kenti Samsun

24 Ağustos 2019, Cumartesi - 10:49

Paylaş

Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından düzenlenen 16. Türkiye Avukat Spor Oyunları, Millî Mücadele'nin 100. yılı kapsamında Samsun'un ev sahipliğinde gerçekleşecek. Bu nedenle, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde (AKKM) kura çekimi ve müsabakalar öncesi genel değerlendirme toplantısı gerçekleşti.

Toplantıya; Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, TBB Yönetim Kurulu Üyeleri, TBB Denetleme Kurulu Üyeleri ve Samsun Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu'nun yanı sıra çevre illerden çok sayıda baro başkanı ve sporcu katıldı.

“Türkiye Avukat Spor Oyunları'nın 100. yıl etkinlikleri arasında yer alması çok anlamlı”

Sporun dostluk, kardeşlik için yapıldığını dile getiren Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz "Samsun halkının misafirlerimizi en iyi şeklide ağırlayacaklarını biliyoruz. 19 Mayıs'ın; Cumhuriyetimizin kurucu cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anmanın yanı sıra gençliğe armağan edilerek Gençlik ve Spor Bayramı olarak da kutlanıyor olması nedeniyle Türkiye Avukat Spor Oyunları'nın 19 Mayıs'ın 100. yılı etkinlikleri arasında yer alması çok yerinde ve anlamlı olmuştur. Bu nedenle gösterdikleri anlayış, duyarlılık ve oyunlara verdikleri destek nedeniyle Valiliğimize minnettar ve müteşekkiriz. Oyunlar, avukatlık gibi çok stresli ve çok çekişmeli bir mesleğin mensuplarının birbirleri arasındaki dayanışmanın pekişmesi için yapılıyor. Bu oyunların da bu anlayış ve kapsam içinde gerçekleşeceğine hiçbir şüphem yok." ifadelerini kullandı.

“Bu tip spor organizasyonları kültür alışverişini geliştiriyor”

Türkiye Avukat Spor Oyunları'nın geleneksel hâle geldiğini belirten TBB Genel Saymanı Sabri Erdal Güngör de "Oyunların bu defa farklı bir özelliği var zira ilk kez Valilik organizasyonu içine alındı. Bu nedenle bu ilki gerçekleştiren Samsun Valimize özel teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz. Spor organizasyonları mesleki dayanışmanın alt başlıkları altında asıl olan sosyal dayanışmayı da geliştiren kavramlar. Buna çok önem veriyoruz. Bölgeler arası sosyal akıcılığı hızlandırıyor. Kültür alışverişini geliştiriyor. Bu nedenle bu tip spor organizasyonlarına özel bir anlam ve önem veriyoruz. Organizasyonumuzda bin 300 meslektaşımız yarışacak. Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim' görüşü tam da bizim meslektaşlarımıza denk düşmekte. Dolayısıyla o anlayış içerisinde yarışacaklar." dedi.

Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu da avukat ve sporcuları Samsun'da ağırlamaktan onur duyduğunu kaydederek tüm takımlara başarılar diledi.

Konuşmaların ardından, Kastamonu Baro Başkanı Özgür Demir ve Ordu Baro Başkanı Haluk Murat Poyraz tarafından Rektör Bilgiç’e plaket takdim edildi.

Büyük Önder Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışı ve Millî Mücadele'nin 100. yılı münasebetiyle Samsun'un ev sahipliği yaptığı oyunlar 23 - 31 Ağustos tarihleri arasında oynanacak. Kuraları da çekilen ve futbol, basketbol, voleybol, tenis, yüzme, masa tenisi ve satranç olmak üzere 7 farklı branşta gerçekleştirilecek müsabakalarda bin 300 sporcu mücadele edecek.

Haber: Hüseyin Özkan

Son Güncelleme: 16 Ocak 2020, Perşembe - 12:37

X
E-Posta Giriş Türünüzü Seçiniz