MENU

Göz Kapağını Kapatamayan Hastalar Altın İmplantla Tedavi Ediliyor
10 Nisan 2018 - 13:30
A+ A-

Ali Kumbasar

Yüz felci geçirip göz kapağını kapatamayan hastalar, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde, göz kapaklarına takılan altın implantla tedavi ediliyor.

OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde, yüz felci geçirip göz kapağını kapatamayan hastalar, göz kapaklarına yerleştirilen özel altın implantla şifa buluyor. Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Demir'in uyguladığı yöntem sayesinde hastalar bir hafta gibi kısa bir sürede sağlıklarına kavuşuyor.

"Artık gözümü kapatabiliyorum"

Geçirdiği yüz felci sonucu OMÜ Tıp Fakültesinde göz kapağına altın implant yerleştirilen Nurcan Çakmak "Geçirdiğim yüz felci sonucu göz kapağımda problem oluştu. Göz kapağım kapanmıyordu. Gözyaşı kanalım tıkalı olduğu için suni gözyaşı ilacı kullanıyordum. Tedavi için Prof. Dr. Ahmet Demir’e başvurduk. Yapılan tetkiklerden sonra göz kapağıma 22 ayar 1,5 gram altın implant takıldı. Ameliyatım güzel geçti ve şu anda iyiyim. Ameliyat olalı bir hafta oldu. Ameliyattan hemen sonra gözümü açıp kapatmaya başladım. Tek gözümü kapamam çok farklıydı. Şimdi iki gözümü rahatlıkla kapatabiliyorum. Psikolojik olarak da çok daha rahatım.” diye konuştu.

"Gözü ve korneayı korumuş oluyoruz"

Uygulanan yöntem hakkında bilgi veren Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Demir "Yüz felci geçiren hastalarda göz kapağını kapatamama problemi olabiliyor. Bu hastaların göz kapağına altın implant yerleştirerek göz kapaklarını kapatabilmelerini sağlıyoruz. Hastaya özel hazırlanan altın implantları yer çekimine bağlı olarak hastanın göz kapağına yerleştiriyoruz. Bu şekilde hasta gözünü kapatıp açabiliyor. Böylelikle hem hastanın gözü ve korneası korunmuş oluyor hem de gözün görünümü düzeliyor. Ameliyat bittikten sonra hasta gözünü rahatlıkla kullanıyor. Hastalarımız bir hafta içerisinde normal yaşantılarına geri dönebiliyor.” dedi.

Güncelleme: Sa, 10/04/2018 - 13:30

AddThis Sharing Buttons