MENU

Cumhurbaşkanımız Samsun’da
gokhan.cetin
30 Mart 2017 - 21:44
A+ A-


Toplu Açılış Töreni ve programı için Samsun'a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan büyük bir coşkuyla karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taşıyan uçak saat 14.50’de Samsun-Çarşamba Havaalanı’na indi. Cumhurbaşkanı, havaalanında Samsun protokolü tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Samsunlularla bir araya geldiği ve yoğun ilgi gösterilen programa Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç de iştirak etti. Program kapsamında Rektör Bilgiç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi hakkında bilgiler paylaşma fırsatı da buldu.

Havaalanında Cumhurbaşkanlığı otobüsüne binen Erdoğan, Toplu Açılış Töreni’ne katılmak üzere Cumhuriyet Meydanı’na hareket etti.

Toplu Açılış Töreni’nde Samsun’da Cumhuriyet Meydanı’na sığmayan mahşerî kalabalığa hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “hayır çadırı” ziyaretindeki diyaloğu vatandaşlarla paylaştı. 

Samsunlular meydana sığmadı

Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan törende alınan geniş güvenlik önlemleri çerçevesinde çevredeki binaların çatılarına özel hareket polisleri yerleştirildi. Tören boyunca ayrıca iki polis helikopteri de havada tur atarak önlem aldı. Samsunluların yoğun ilgi gösterdiği program kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı dinlemeye gelen kalabalık meydana sığmayınca 19 Mayıs Bulvarı ile Anıtpark’ın bir kısmı da insan seliyle doldu.

Meydanı dolduran onbinlere hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İstiklal Harbimizin müjdecisi Samsun, inşallah ülkemizin yeni döneminin de öncüsü olacaktır. Türkiye 16 Nisan’da yeni yönetime geçme kararı vereceği dönemde Samsun’a yine büyük görevler düşüyor. Samsun’a yüzde 66 yetmez. Öncü olmak öyle kolay değil. 16 Nisan’da çok daha yüksek bir oranda evet bekliyorum. Samsun aynı zamanda bir şehitler diyarı. Son 1,5 yılda 15 şehidi var. Fırat Kalkanı’nda 3 şehit verdi. Samsun’un 15 Temmuz darbe girişiminde de 3 şehidi bulunuyor. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” diye konuştu.

“Türkiye yolundan geri dönmeyeceğiz”

Konuşmasında Avrupa’daki pankart konusuna değinen Erdoğan, “Avrupa'daki gösterilerde pankartlarda kafamıza silah dayıyorlar ya, sanıyorlar ki bizi korkutacaklar. Bu yoldan geri dönmeyeceğiz. Biz tehditlere eyvallah etmeyiz. Güya İsviçre bu olayla ilgili soruşturma açmış. Her şey İsviçre devletinin, hükümetinin, polislerinin gözü önünde oldu. Onların polisinin gözü önünde oldu. Bu olay dağda değil, İsviçre Parlamentosu’nun önünde oldu. Geçin bunları geçin. Eğer samimiyetinizi ispat etmek istiyorsanız, ülkenizdeki teröristleri derdest edip, kapının önüne koyarsınız. Bunların kıytırık pankartı mı bizi yolumuzdan döndürecek? Yaptığınız terbiyesizlik sicilinizde kara bir leke olarak kalacak.” dedi.

“Bu ülkede ayrım yapmadık”

Hayır çadırı ziyaretini de anlatan Erdoğan, “Bu sabah gelirken 'evet çadırı'na uğradım. Yanında da 'hayır çadırı' vardı. Evet çadırındakilerle görüştüm. Hayır çadırındakilere ‘Niçin hayır diyorsunuz, bana şunu bir söyler misiniz?’ dedim. Tabii deyip dediler ki, ‘Biz çağdaş bir Türkiye istiyoruz.’ ‘Yani şu anda çağdaş bir Türkiye yok mu? Neyiniz eksik’ dedim? Yollarınız, köprüleriniz, hızlı tren, bunlar yok mu? 14 sene önce bunlar var mıydı? Ama şimdi bunlar var. Ve maalesef söylediği lafa bakın: ‘Siz Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne niye Yavuz Sultan Selim adını koydunuz?’ Dedim ki, ‘Çok ayıp. Yavuz Sultan Selim Han'ın padişah olduğu zaman Osmanlı'nın toprağı 18 milyon kilometrekareydi. Böyle bir sultanın adını böyle bir köprüye koymaktan daha önemli ne olabilir? Ama olaya bakış ne? Mezhepçilik, hemen arkadan geldi. ‘Siz Alevi ve Sünnileri ayırıyorsunuz.’ Kardeşlerim biz bu ülkede ayrım yapmadık. Böyle bir ayrım varsa, Sayın Kılıçdaroğlu'nun kendisi Alevi, işte siyasi partinin başında. Neyi eksik? Ben Dersim katliamını lanetledim, o lanetleyemedi. Sayın Yıldırım lanetledi, Kılıçdaroğlu lanetleyemedi. Niye? Eğer lanetlediği zaman bir yerlere dokunacak.” dedi.

“Terörle mücadelede kararlı gidiyoruz”

“İdam isteriz” sloganları atılması üzerine Erdoğan, “16 Nisan’dan sonra bu konu parlamentoya gelecek. Sayın Kılıçdaroğlu ‘evet derim’ diyor, Sayın Bahçeli ve Sayın Yıldırım da ‘evet derim’ diyor. Bu konu parlamentodan geçip önüme geldiğinde ben de bunu onaylarım.” şeklinde konuştu.

Terörle mücadeleye değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terörle mücadelede kararlı gidiyoruz. Son günlerde Güneydoğu'da Tendürek, Cudi, Gabar'da silahlı kuvvetlerimiz, polisimiz, korucularımız evelallah inlerine girdi. Şu anda bunların lider kadrolarını yakalıyorlar ve etkisiz hale getiriyorlar. Bu millet; asker, polis, korucu, hükümetinin arkasında oldukça ezer geçeriz. Aynı şey Fırat Kalkanı'nda olmadı mı? Gaziantep'te 56 yavrumuzu, kardeşimizi öldürdüler, yeter artık dedik, Cerablus'a girdik. DEAŞ temizlendi. PYD, YPG bunları da şu anda temizliyoruz. Şu anda Münbiç'teyiz. Koalisyon güçleriyle görüşmelerimiz devam ediyor. ABD ve Rusya ile görüşmelerimiz devam ediyor. Diyoruz ki, buralarda tehdit devam ettiği sürece bizim çekilmemiz mümkün değil.” açıklamasında bulundu.

“Ey dünya Samsun’dan yükselen bu sesi duy”

Meydanı dolduran kalabalığa seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Öyle bir cevap verin ki tüm dünya ve tüm Avrupa duysun.” dedi.  “16 Nisan’a tek millet için evet mi, tek vatan için evet mi, tek devlet için evet mi?” diye soran Erdoğan,  “Evet“ cevabını aldı. Erdoğan, “Ey dünya Samsun’dan yükselen bu sesi duy. Ey PKK’sından FETÖ’süne tüm terör örgütleri Samsun’dan yükselen bu ‘evet’ sizin sonunuzun işaretidir.” diye konuştu.

“Samsun’a şehir hastanesi müjdesi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Samsun'un da bir şehir hastanesine kavuşacağı müjdesini verdi. Konuşmanın ardından kurdele kesilerek, Samsun’a yapılan toplam 1,5 milyar liralık yatırımın toplu açılışı gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncesinde sahneye çıkan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli vatandaşlara selamlama konuşması yaptılar.

Programa ayrıca AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet Demircan, Fuat Köktaş, Hasan Basri Kurt, Orhan Kırcalı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, ilçe belediye başkanları ve eski milletvekilleri de katıldı.

Bu içeriği paylaş:
AddThis Sharing Buttons