MENU

Çocuk Ürolojisine Dair Her Şey Konuşuldu

27 Kasım 2017 - 11:08

Paylaş

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ve Pediatri Üroloji Derneği (PEDURO) iş birliği ile düzenlenen "Çocuk Ürolojisi Genitoüriner Cerrahi Kursu"nda çocuk ürolojisine dair pek çok konu ve güncel gelişmeler anlatıldı.

Samsun'da ilk kez düzenlendi

Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden akademisyenlerin ve uzmanların katıldığı kursun başkanlığını OMÜ Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı ve Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ünal Bıçakcı yaptı. OMÜ Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda yapılan "Çocuk Ürolojisi Genitoüriner Cerrahi Kursu" Samsun'da ilk kez düzenlendi.

Kursun başarıyla tamamlandığını belirten Doç. Dr. Ünal Bıçakcı "Kursiyerlerimizin interaktif olarak bu kurstan çok yararlandığını düşünüyoruz. Çocuk ürolojisinin temel etkinlikleri burada anlatıldı. Kursun içerikleri arasında; çocuk ürolojisinde görüntüleme, çocuklarda böbrek taşları, idrar yolu enfeksiyonları, idrar geri kaçakları, inmemiş testis, peygamber sünneti (hipospadiyas), varikosel, ürolojik aciller, doğumsal anormallikler gibi geniş bir alan bulunmaktadır. Çocuk hastalar yetişkinlere göre daha hassas. Çocuklara daha hassas yaklaşılması gerekiyor. Kursta, bu konudaki tecrübelerimizi de genç arkadaşlarımıza aktarıyoruz. Tabii bu noktada ailelerin de dikkatli olması gerekir. Çocuk ürolojisinin birçok konusu var. Ailelerin, çocuklarında dışarıdan görülebilen bir sorunu fark ettiğinde ve idrar enfeksiyonlarında mutlaka çocuk üroloğu ve çocuk cerrahlarına başvurmaları gerekir." dedi.

"Çocuk Ürolojisi Genitoüriner Cerrahi Kursu"na eğitmen olarak; Doç. Dr. Ünal Bıçakcı (Samsun), Prof. Dr. Şaban Sarıkaya (Samsun), Prof. Dr. Ferit Bernay (Samsun), Prof. Dr. Ender Arıtürk (Samsun), Prof. Dr. Cüneyt Günşar (Manisa), Doç. Dr. Ayşe Karaman (Ankara), Prof. Dr. Kerem Özel (İstanbul), Prof. Dr. Murat Alkan (Ankara) ve Doç. Dr. Arzu Şencan (Manisa) katıldı.

Son Güncelleme: 11 Aralık, 2017 - 16:01

1 görüntüleme