MENU

Çamurun Seramiğe Yolculuğu
gokhan.cetin
10 Kasım 2017

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesinde “Çamur Tornasında Şekillendirme” isimli seramik etkinliği düzenlendi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde yüksek lisans yapan ve seramik sanatçısı Aykut Hızlıok’un katılımıyla gerçekleştirilen çalışmalarda, çömlekçi tornasında şekillendirme teknikleri uygulamalı olarak öğrencilere aktarıldı.

Seramik sanatının öğrencilere sevdirilmesi amacıyla düzenlenen etkinlik hakkında konuşan Aykut Hızlıok “Burada çamuru yoğurma işlemlerinden başlayarak, çamura şekil verme, genişletme ve yükseltme gibi çalışmalarımız oluyor. Buna çömlekçi tornasında şekillendirme tekniği diyoruz. Bu çamurdan birçok kullanım eşyası ortaya çıkarabiliyoruz. Dekoratif ürünlerden sanatsal ürünlere hatta bazı heykellere kadar birçok ürün yapabiliyoruz. Bir ürünü 2-3 dakikada ortaya çıkarabiliyoruz ancak şekil aldıktan sonra bazı ufak tefek yapmamız gereken şeyler oluyor. Yaptığımız ürünün sağlıklı bir boyuta ulaşması için 4-5 günlük bir emek sarf ediyoruz. Bu ürünlerinin korumasının kontrollü olması gerekmektedir.” dedi.