MENU

Bırakacağınız En Güzel Miras Organ Bağışıdır
Çar, 07/11/2018 - 18:04
A+ A-

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında Sağlık Bakanlığı, Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ve Samsun İl Müftülüğü iş birliğiyle “Bırakacağınız En Güzel Miras Organ Bağışıdır” konulu panel gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salon'da yapılan panel öncesinde açıklamalarda bulunan Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Samsun Sağlık İl Müdürlüğü olarak organ bağışçı sayısını artırmak için Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezi'yle etkin bir çalışma yürüttüklerini söyledi. 2018 yılı Ekim ayı sonu itibariyle il genelinde ilçeler dâhil kamu kurumlarında, bütün okullarda, askerî kışlalarda, polis okullarında, halka ulaşabildikleri alışveriş merkezleri ile pazar yerleri olmak üzere her yerde toplam 11 bin 871 kişiye organ bağışı ve organ nakli konularında eğitim düzenlediklerini bildiren Oruç “Bu çalışmalarımız sonucunda Sağlık İl Müdürlüğü olarak temmuz ayında Türkiye çapında en çok bağışçı kazanan Müdürlük olduk. Ağustos ayında da Samsun ili olarak Türkiye birinciliğine ulaştık." dedi.

Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, organ naklinin bir hayat kurtarmak ve hayatını kaybetmek üzere olan ve organları işlemez hâle gelen insanların tekrar hayata kavuşması için onlara yapılan bir katkı olduğunu belirtti.

"Üniversitemiz organ nakil merkezine sahip"

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, organ nakli merkezine sahip olan üniversitelerden birisi olduklarını ifade etti. Bu merkez aracılığıyla hem organ nakli gerçekleştirdiklerini hem de organ bağışının yapılabilmesi için farkındalığı sağlamak üzere birçok çalışma içerisinde yer aldıklarını aktaran Rektör Bilgiç “Organ nakli merkezine sahip Üniversite olarak biz bu merkez aracılığıyla aynı zamanda organ nakli koordinatörlerinin eğitimi programını da Bakanlık onaylı ve sertifika programında yürütmekteyiz. 2018 yılı itibariyle Üniversitemizde 25’i canlı 20’si kadavra olmak üzere 45 adet böbrek nakli, 46 adet kornea nakli gerçekleştirdik. Üniversitemizde gerçekleşen 36 beyin ölümü vakasında 14 aile organ bağışına ikna edilmiştir. Bunu yüksek bir oran olarak biliyoruz." diye konuştu.

"Organ nakli konusunda Samsun’da büyük bir duyarlılık var"

Samsun Valisi Osman Kaymak ise organ nakli konusunda Samsun’da büyük bir duyarlılığın olduğuna dikkati çekti. Sağlık Müdürlüğünün verdiği bilgiye göre bölgede 118 beyin ölümü olmasına rağmen bunların hepsini ikna edemedikleri için bu insanların bedenlerinin toprağa gittiğini kaydeden Vali Kaymak “Bizim yapacak çok daha işimiz var. Türkiye’de oran, yüzde 30-40 olsa bile bunu yüzde 100’e ulaştırmamız lazım. Organ bekleyen, acı çeken vatandaşlarımıza şifa olmak anlamında bu duyarlılığı çok önemsiyoruz. Ben bu paneli çok önemsiyorum. Bir organ nakli söz konusu olduğunda hükümetimiz büyük bir seferberlik ilan ediyor. Askerî ve sivil uçaklar, polis araçları büyük bir heyecan içerisinde 3-4 saat içerişinde ilgili hastaneye ulaşarak, organlar ölmeden diğer insanlara hayat vermek için büyük bir yarış içindeler. Bu kadar gayret sarf edilirken maalesef bu bilinci tam oluşturamadığımız için organ bağışı yapılamıyor." şeklinde konuştu. Vali Kaymak ayrıca kendisinin ve eşinin organlarını bağışladıklarını da sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından, “Bırakacağınız En Güzel Miras Organ Bağışıdır” konulu panel kapsamında, Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, OMÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Levent Güngör, OMÜ Böbrek Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Kamil Yarkın Yakupoğlu ve Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı sunum gerçekleştirdi. Panele ayrıca, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, İl Sağlık Müdürlüğü ve diğer kurum çalışanları ile öğrenciler katıldı.
 

Güncelleme: Çar, 07/11/2018 - 23:23

AddThis Sharing Buttons