MENU

“Allah Bu Millete Yeniden Millî Marş Yazdırmasın”
Pt, 11/03/2019 - 17:45
A+ A-

Dünyada eşi benzerine az rastlanır bir İstiklal Savaşı’nın ardından Türk milletinin bağımsızlık iradesini ve bu yoldaki ölçülemez fedakârlık bilincini, şahikasına ulaşan bir duygu yoğunluğu ile dizelere döken İstiklal Marşımızın kabulünü 98 yılın ardından aynı şevkle, coşkuyla ve şuurla idrak ediyoruz. Bu anlamda İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisinde resmen kabul edildiği 12 Mart 1921 tarihi, sembolik öneminin ötesinde bir milletin dizginlenemeyen istiklal aşkının gönüllere kazındığı bir zaman dilimine karşılık gelmektedir. Bu tarih, aynı zamanda Türk milletinin gelecekte de asla dizginlenemeyecek olan bağımsızlık ülküsünün çağları aşan karakterini kayıt altına alan bir duygu dünyasının aynı irade ve imanla bugün de devam eden anını teşkil etmektedir.    

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İstiklal Marşı’nın kabulünün ardından en beğendiği ve Türk milletinin asla unutmamasını salık verdiği mısralar olarak “Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet, Hakkıdır Hakk’a tapan milletimin istiklal” mısralarının anlam derinliğine işaret etmiştir.

Bu duygu yoğunluğunun mimarı olan büyük şair ve mütefekkir Mehmet Akif Ersoy ise “Allah bu millete yeniden millî marş yazdırmasın” diyerek İstiklal Marşımızdaki her bir mısranın nasıl bir anlam dünyasının, nasıl bir fedakârlığın, nasıl bir mücadelenin, nasıl bir adanmışlığın, nasıl bir imanın ürünü olduğunu ve bütün bunların bileşiminde gelecek nesillere yönelik nasıl bir çağrı niteliği taşıdığını veciz biçimde ifade etmiştir.

Bizler de bağımsızlık mücadelesinin ilk adımının atılmasından bu yana bir asırlık zaman diliminin ardından geldiğimiz bu süreçte İstiklal Marşımızın taşıdığı feraseti, gelecek nesillerimize daha yüksek bir vukufla anlatma sorumluluğunu her zaman olduğundan çok daha fazla taşıdığımızın bilinci içerisindeyiz. 

Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın kabulünün 98. yıl dönümünü kutluyor ve Türk milletinin karakterini, bağımsızlık mücadelesini, fedakârlıklarını, istiklal azmini dile dökerek gönüllerimize nakşeden büyük şair Mehmet Akif Ersoy’u rahmet, minnet ve saygıyla yâd ediyorum. 

 

Prof. Dr. Sait BİLGİÇ
Rektör

Güncelleme: Sa, 12/03/2019 - 14:36

AddThis Sharing Buttons