MENU

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü Kutluyorum
07 Mart 2018 - 15:11
A+ A-

Millî Mücadele’den 15 Temmuz darbe girişimine kadar ülkemizin içinden geçtiği nice badirelerde ve ülkemizin gelişme ve büyüme süreçlerinde fedakârlıklarıyla, iradeleriyle, ferasetleriyle, katkılarıyla Türk kadını varlığını tarihe altın harflerle kazımıştır.

Günümüzde de kadınlar, siyasetten bürokrasiye, akademiden eğitime, sanattan spora, iş dünyasından çalışma hayatının çeşitli alanlarına kadar her mecrada kadın kimlikleriyle aktif ve yoğun bir biçimde yer almaktadırlar. Ancak bu var oluş, hiçbir zaman tamamlanmış ve olup bitmiş bir durum olmayıp, her daim devam eden ve optimum düzeye çıkması için bütün toplumsal aktörlerin ve kurumların var güçleriyle çabaladığı bir süreç olarak algılanmalıdır. Bu ortak çaba, kadınların kamusal alandaki varlıklarını ve ülkemizin kolektif üretimine katkılarını sürdürülebilir kılmak açısından hayati bir değer taşımaktadır.

Bu anlamlı günün çok daha vurgulu biçimde önümüze getirdiği bir başka önemli nokta da kadına yönelik şiddeti minimize etmenin aciliyet taşıyan sorumluluk alanlarından biri olduğudur. Üniversiteler olarak bizlere düşen görev, toplumsal cinsiyet konusunda hem yarınlarımız olan gençlerimizi donatmak hem de toplumun sahip olduğu farkındalığı çeşitli etkinliklerle üst düzeye çıkarmaktadır. Bu türden etkinlikler, toplumsal davranış değişikliğinin gerçekleşmesi sürecine orta ve uzun vadede muhakkak önemli katkılar sağlayacaktır. 

Bu duygu ve düşüncelerle; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.


Prof. Dr. Sait BİLGİÇ
Rektör

Güncelleme: Çar, 07/03/2018 - 15:52

AddThis Sharing Buttons