MENU

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun
Per, 07/03/2019 - 23:53
A+ A-

Tüm dünyada kadınların hak ve eşitlik istemlerini vurguladığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne kaynaklık eden olay, 8 Mart 1857 tarihinde New York’ta gerçekleşmiştir. Bugün, dünyanın pek çok ülkesinde kadınların toplumsal sorunları, çeşitli etkinliklerle dile getirilmekte ve bunların çözüm yolları üzerinde durulmaktadır.

Türk toplumunda kadın ise daima, batı ve doğudaki diğer toplumlara göre oldukça ileri sayılabilecek bir konumda bulunmuştur. Orhun Abideleri'ndeki ifadelerden eski Türk Devletlerinin yönetimine kadar bunun birçok örneğini görmek mümkündür.

Kendini ve eşini tanıtırken “Ben sizin hanınızım, bu da benim hanım.” diyen bir Hakan, Veda Hutbesi’nde insanların birbirleri üzerinde olan haklarından ve özellikle de kadınların haklarından ilk kez resmî olarak bahsetmiş yüce bir Peygamber,  Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere pek çok hakkı kanunlara dayandırarak veren ulu bir Önder, Türk toplumunda kadının yerini tespit etmede somut örneklerdir.

Tarih boyunca Türk kadını hayatın her safhasında erkeklerin yanında her türlü sorumlulukları paylaşmış, özellikle Millî Mücadele'nin her döneminde bu kutsal savaşa destek vermiştir.

Nitekim günümüzde de Türk kadını siyasetten eğitime, sanattan spora kadar toplumun her alanında aktif ve yoğun bir biçimde yer almaktadır.  Bu varoluşun devamlılığı, toplumun bütün dinamiklerinin desteğiyle mümkündür.  Bu ortak çaba, kadınların kamusal alandaki varlıklarını ve ülkemizin kolektif üretimine katkılarını sürdürülebilir kılmak açısından çok önemlidir.

Kadınlarımızın hayata daha fazla katılmaları; kadın zarafeti ile şekillenen bir sosyal hayata, daha aydınlık bir geleceğe ulaşmamızın yegâne koşuludur. Üniversiteler olarak bizlere düşen görev,  gençlerimizin bu tespit üzerindeki hassasiyet ve farkındalıklarını arttırmaktır.

Bu vesile ile dünyayı sevgi ile dolduran tüm kadınlarımızın “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nü kutluyorum.

 

Prof. Dr. Sait BİLGİÇ

Rektör

Güncelleme: Pt, 11/03/2019 - 08:51

AddThis Sharing Buttons