MENU

12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası Kutlama Mesajı
Per, 09/05/2019 - 10:20
A+ A-

Modern hemşireliğin kurucusu kabul edilen Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de “Hemşireler Günü”, 12-18 Mayıs ise “Hemşirelik Haftası” olarak kutlanmaktadır. Her geçen yıl bu haftanın biraz daha coşkuyla kutlanması, hemşireliğe ve özellikle sağlığa verilen önemin de bir göstergesidir. Bugün dünyada ve ülkemizde hemşireliğin sağlık bakım sistemi içerisinde önemli rol oynadığı artık tartışmasız kabul edilen bir gerçektir. Hemşirelik; bireyin, ailenin ve toplumun mevcut ve olası sağlık sorunlarına bağlı fizyolojik ve psikososyal gereksinimlerini hümanistik bir yaklaşım doğrultusunda ele alan bir meslektir. Bu doğrultuda hemşirelik mesleğinin; bireyin sağlığının korunmasında ve geliştirilmesinde, hasta olduğunda iyileştirilmesinde vazgeçilmez önemli bir yeri vardır.

Temel sağlık hizmetlerinin başarısı; bakım ve tedavi sunacak olan sağlık profesyonellerinin iyi yetiştirilmesine, en önemlisi de bakımda yeniliklere öncü olan ve yenilikleri yönlendiren hemşirelere bağlıdır. Son derece hızlı değişim ve gelişim gösteren günümüz dünyasında görev üstlenecek olan hemşirelerin de gelişme ve yeniliklere kolaylıkla uyum sağlayabilen, yaşam boyu eğitimi benimseyen, esnek düşünceye ve çözümleyici eleştirel yaklaşıma sahip olan, çalışmalarını rutin işler yerine yaratıcı düşünceler üretmeye yönelten, kendi alanı dışındaki konulara ilgili ve duyarlı olan, her türlü iletişimi sağlayacak ölçüde yabancı dil bilen meslek üyeleri olmaları beklenmektedir.

İnsan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin sonsuz sabır, özveri ve itina ile çalışan, her gün bireylere sunduğu bakım ile yaşama dokunan, yüreğiyle hisseden ve bilgisiyle hayat veren, sağlık ekibinin değerli bir üyesi olan tüm hemşirelerimizin 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası’nı ve 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü’nü en içten dileklerimle kutlarım.

Prof. Dr. Sait BİLGİÇ
Rektör

Güncelleme: Per, 09/05/2019 - 10:35

AddThis Sharing Buttons